
Njemački muzej vraća predmete ukradene na Aljasci
20.12.2017 - 21:35
|
Zanimljivosti
Prikupljeni su između 1882. i 1884. godine.
Etnološki muzej u Berlinu vratiće devet predmeta iz svoje kolekcije koji su, kako se navodi, bez pristanka uzeti iz grobnica domorodačkih naroda na Aljasci.
Fondacija za prusko kulturno naslijeđe saopštila je da će pretmeti biti vraćeni iz Etnološkog muzeja u Berlinu Čugač Aljaska Korporaciji koja zastupa domorodački narod u regionu Čugač.
Organizacija je saopstila da je predmete prikupio u periodu između 1882. i 1884. godine norveški pustolov Johan Adrijan Jakobsen očigledno "teškom krađom, a ne odobrenim arheološkim iskopavanjima".
Predmeti, među kojima su dvije polomljene maske i kolijevka, uzeti su iz grobnica sa nepoznate lokacije na ostrvu Čenega.
Zadnje objavljeno
Kiosk
5 OSOBINE KOJE IMAJU SAMO PSIHOLOŠKI ZRELE ŽENE: Saznajte da li ste jedna od njih - moćne su, postižu ono što žele!

IZABERITE JEDNU DJETELINU: Recite nam broj, a mi vam otkrivamo da li vas u životu čeka sreća
Kiosk
5 OSOBINE KOJE IMAJU SAMO PSIHOLOŠKI ZRELE ŽENE: Saznajte da li ste jedna od njih - moćne su, postižu ono što žele!
Kiosk
'AKO RIJEČI NISU LIJEK, NEKA...' TREĆA ZUKORLIĆEVA SUPRUGA NA LUKS DESTINACIJI: Poslala samo 1 poruku (FOTO)
Kiosk
NAJSTARIJI TRIK ZA MRŠAVLJENJE: Nikakve dijete vam ne trebaju, samo jedite 1 NAMIRNICU PRED SPAVANJE
Porodica i zdravlje
ŠTA JE ZMIJA ČUVARKUĆA I ZAŠTO NIKAKO NE SMIJETE DA JE UBIJETE: Ako je vidite, ne dirajte je
Kiosk
VANREDNA ODLUKA PRODUKCIJE - VELIKI OBRT VEČERAS: Noć koja mijenja tok cijelog rijatija, evo šta se sprema (FOTO)
Show
▼
Komentari
NAPOMENA - Portal Novi.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Novi.ba!